Voor alle vragen over drank,
drugs, pillen, gamen en gokken

‘Is het altijd alcoholtijd?’ keert terug met nieuwe focus op 55+’ers

15/10/2025
VAD/De Druglijn herneemt de campagne ‘Is het altijd alcoholtijd?’ en breidt ze uit met nieuw materiaal. De sensibiliseringsactie die vorig jaar gelanceerd werd, sluit mooi aan bij onze veranderende kijk op alcohol. Heel wat Vlamingen geven namelijk aan te willen minderen, bij 55+’ers zegt zelfs drie op tien dat voornemen te hebben. VAD/De Druglijn zet extra in op die laatste doelgroep, met een nieuw campagnebeeld, een brochure en een infographic.

Alcohol hoort er niet altijd bij

Onder de slogan ‘Is het altijd alcoholtijd?’ toont de campagne alledaagse situaties die aan het denken zetten: een pint tijdens de voetbalmatch van je (klein)kind, bubbels op kraambezoek, of een glas wijn op een werkreceptie vlak voor een meeting.

Het zijn situaties die veel mensen zullen herkennen. Op het eerste gezicht zou je denken: “ok, daar hoort inderdaad vaak een glas bij”. Tegelijkertijd kan je van elke beeld zeggen: “wacht eens even – als je erbij stilstaat, houdt dat dan ook wel steek? Is dat wel zo vanzelfsprekend als het lijkt?” Met die vragen wil de campagne niemand iets opleggen, maar wel prikkelen om even samen na te denken.

Benieuwd hoe de gemiddelde Vlaming naar deze vragen kijkt? Ontdek de cijfers en de video’s op de pagina’s van de campagne!

Eens 55 verandert de band met alcohol

Nieuw dit jaar is de focus op 55+’ers. Want dat is vaak een kantelmoment in onze relatie met alcohol. Er verandert veel: de kinderen staan op eigen benen, er komt vrije tijd bij, het sociaal leven gaat er anders uitzien en heel wat vroegere routines worden doorbroken. Zonder het goed te beseffen, kan het alcoholgebruik dan toenemen. Tegelijkertijd wordt het lichaam gevoeliger: de lever breekt alcohol trager af, katers zijn heviger en de wisselwerkingen van alcohol met medicatie speelt vaker een rol.

Om 55+’ers aan te spreken, werd een nieuw campagnebeeld toegevoegd aan de bestaande reeks: het streekbier na een fietstocht met vrienden. Een herkenbare situatie, die het wel verdient om er even over na te denken. Onderweg of nadien wat bijpraten op een terrasje, dat hoort er uiteraard bij. Maar wie inzet op beweging om fit te blijven, kan zich afvragen of alcohol wel een vaste plek in die routine verdient. Zeker als er daarna verder gefietst wordt, met alle verkeersrisico’s van dien.

Hier ontdek je het advies over alcohol voor 55+’ers.

Meer nieuws over De Druglijn

Meer weten over de resultaten, campagnes en andere initiatieven van De Druglijn? Op zoek naar een persbericht van De Druglijn?

Ga naar het Druglijn-nieuwsoverzicht

Ander nieuws uit het werkveld

Op de VAD-website vind je alle nieuws uit het alcohol- en drugwerkveld, en over onderzoeken, preventie-initiatieven, beleidsnieuws, opiniestukken, enzovoort.

Je kan je er ook inschrijven op één van de VAD-nieuwsbrieven.

Lees de artikels op de VAD-website